Anksioznost, stanje 21. veka
Zašto je anksioznost postala toliko sveprisutna u današnjem svetu? Verujem da je jedan od faktora, ako ne i glavni, povećana svesnost ljudi da je sve neizvesno. Da ne znamo šta nas čeka. Kovid virus je doneo tu povećanu svesnost, mnogi su izgubili svoje bližnje, naglo i neočekivano.
Anksioznost je emocionalno stanje koje se karakteriše osećajem stalne brige, straha ili napetosti.
Ta briga i strah dolaze upravo iz toga što ne znamo šta nas čeka, pa onda prekomerno razmišljamo i zamišljamo razne scenarije koji su mogući da se dese. Imamo potrebu da imamo kontrolu nad situacijom. Neko kome bližnji naglo, neočekivano nastrada, npr. saobraćajna nesreća, ukoliko ne razreši tu traumu, nastaviće da živi u stanju brige zbog svesnosti da tako nešto može svaki čas da se desi.
Isto tako, ukoliko je neko živeo sa nepredvidljivim roditeljima, moguće je da će razviti anksiozan obrazac, jer nikad ne zna kad će doživeti ‘napad’. Živeće u iščekivanju lošeg, pripremljen za napad.
Suprotno od anksioznosti je osećaj sigurnosti i prepuštanja – stanje u kom prihvatamo neizvesnost budućnosti bez stresa i brige. Osećaj sigurnosti dolazi iz dubokog razumevanja sebe i sposobnosti da se oslonimo na unutrašnje resurse kako bismo se nosili sa neizvesnostima života.
Da, ne znaš šta te sutra čeka, ali ne moraš živeti u strahu od toga. Možeš pustiti kontrolu. Prepuštanje I prihvatanje je lek. Kroz psihoterapijski proces prepoznaj korene svoje anksioznosti, dođi do dublje spoznaje svojih strahova i zajedno sa mnom nađi alternativu za svakodnevni život.